www.twitter.com/gitaristancom
  Aktif Konular & ACTIVE TOPICSAktif Konular & ACTIVE TOPICS  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi & MEMBERLIST  Takvim & CALENDARTakvim & CALENDAR  Forumu AraArama & SEARCH  Yardım & HELPYardım & HELP  Kayıt Ol & REGISTERKayıt Ol & REGISTER  Giriş & LOGINGiriş & LOGIN
 
  a
 
 

 


Gitaristan AKOR&TAB Arşivi
www.gitaristan.com/akorlar

Gitaristan VideoGitar
www.gitaristan.com/video

Türkçe GuitarPro Arşivi
www.gitaristan.com/guitarpro

Online Gitar Okulu
www.gitaristan.com/okul  

 

 

 

 

HABERLER
 Gitaristan.Com - Online Gitar Okulu - Guitar Forum | Paylaşım | HABERLER
Mesaj icon Konu: Feridun Andaç'a göre yazmanın kuralları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder & Sent New Topic
Yazar Mesaj
lannister
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 01-Nisan-2013
Gönderilenler: 43

Alıntı lannister Cevaplabullet Konu: Feridun Andaç'a göre yazmanın kuralları
    Gönderim Zamanı: 07-Ağustos-2014 Saat 10:47
1. Sadakat/bağlılık: Yazı cömert değildir, siz çeker alır sözcükleri biçimlersiniz. Bu da sadakat ve bağlılık ister öncelikle. Esin dediğimiz şey, yazıya sadakat ve bağlılığınız yoksa, gelip geçici bir rüzgârdır.

2. Merak/keşif: Merak, keşfin kapısı… Görünenin arkasındakini öğrenme tutkusunun yolu buradan geçer. Okumak, gösterip öğretendir. Yazmak için ise kaçınılmazdır. Meraklı okur/yazar olun, içinizdeki yazı ağacını büyütür, daha başka birçok şeyi de…

3. Okuma tutkusu: Okumak, yazmanın ivmesidir. Ama okurken not almak, bir yazma ilkesi olmalıdır yazan için. Notların/yazı defterlerinin yazarların belleği olduğu unutulmamalı.

4. Her gün yazmak: Bir masanız olmalı, masa çağrıdır; her yazmaya/okumaya, çalışmaya. Kendinizi yazmayın, ama kendinizden beslenin. Bunun için de bir aile albümü yapın, her gün bundan esinlenerek insan öyküleri yazın, bunu kendinizi/yazma ritüelinizi geliştirmek için yapın. Bunu yaparken Goethe’nin şu sözünü unutmayın: “Bir çok şeyi yazabilirsiniz, ama yeterince araştırıp öğrenmediğiniz şeyleri yazamazsınız.”

Bunun için bildiklerinizi/hatırladıklarınızı/gördüklerinizi yazmaya verin her gün kendinizi. Bunda yazma sabrı göstermeyen başka şeyleri öğrenip yazma arzusunu besleyemez.

5. Yolculuk/gitmek: Gitmek karşılaşmaktır, yazı da işte bu karşılaşmalardan doğar; insanla/yazarla/yerle/mekânla… Gitmeyi seçin, bunun için her şeyi göze alın.

6. Bir mekân kurmak: Yazmak kurmak/tasarım işidir. Önce kendinize bir mekân kurarak başlayın, başka mekânlarda yazmak alışkanlığı edinin. Unutmayın, iyi ressamlar kendi atölyelerini kendileri kuranlardır.

7. Buzdağı ilkesi: Hemingway’in bu ilkesini bilmeden yazmaya başlamayın. Sizin de bir buzdağı ilkeniz olmalı.

8. Yazar okumak: Yazar okumak öğrenmenin ötesinde size yeni ufuklar açar. Bunu bir ustadan el almak olarak da nitelendirebilirsiniz. Ustasızlık, yoksulluk gibidir! Yoksunsanız bundan yazıda zenginleşemezsiniz.

9. Başka disiplinler: Sinemaya yolunuz düşmüyorsa yazınızda bir eksiklik vardır, müzikten yoksunsanız ruhunuzun gözenekleri kapanmış demektir, eğer mimarlığa ilgi duymuyorsanız mekân duygunuzu da yitirmiş olmalısınız… resimden uzaksanız görme yolculuğunuz hiç olmamış demek… Ne acı, tüm bunlardan yoksun olarak yazmayı istemek! Hatta yazmakta direnmek.

10. Sözlük yaratmak: Kendi söz dünyanızı kurun. Ne okursanız okuyun sözcükleri/nizi çekip alın oradan. Duyduklarınızı, işittiklerinizi de yazacağınız bir sözcük defteri oluşturun. Göreceksiniz zamanla kendi sözlüğünüzü de yazıyor olacaksınız.

11. Vazgeçilmezlik: Edebiyatı, yazıyı/okumayı tek vazgeçilmeziniz kılabilirseniz ancak başarılı olabilirsiniz. Yani, hayatınızın merkezine yerleştirerek. Ötesi avuntu!


mimarlık kitapları
peyzaj mimarlığı kitapları
sanat kitapları
grafik tasarım
tarih kitapları
istanbul hikayeleri
felsefe kitapları
kişisel gelişim
dini kitaplar
mühendislik kitapları
yemek tarifleri kitabı
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder & Sent New Topic
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide